חוזה לדיור מוגן

כיצד נחתום על חוזה לדיור מוגן?

בשלב מסוים, כזה או אחר, תאלצו ככל הנראה להתמודד עם השאלה – האם לעבור לגור בדיור מוגן? עם זאת, שאלות לא פחות חשובות הן כיצד יש לבחור את הדיור המוגן והאם ישנם כללים לגבי החתימה על החוזה לצורך המעבר?

שימו לב, המעבר לדיור המוגן איננו עניין זול כלל ועיקר, ומדובר על פי רוב בסכומים גבוהים, הן מבחינת כספי הפיקדון המופקדים והן מבחינת דמי האחזקה החודשיים. בכניסתכם לדיור המוגן תאלצו לחתום על חוזה ארוך ומפורט, אשר על פי רוב איננו מובן לאנשים שאינם בעלי השכלה משפטית.

אי לכך, הכלל הראשוני החשוב בחתימה על חוזה זה,

הינו לבקש עותק ממנו על מנת שעורך דינכם יעבור עליו ויאשרו. כמו כן, הקפידו לפנות לעורך דין המתמחה בתחום, אשר יודע מהם ה"עוקצים" הקטנים העלולים להתחבאות בין סעיפיו של החוזה. במידה ומדובר בחוזה אחיד, בדקו היטב שהחוזה איננו מקפח אתכם בכל אחד מן התחומים. התחרות בין משכני הדיור המוגן גדולה, ועל כן, פעמים רבות יטה הדיור המוגן להטיב עם הלקוח בהתאם לצרכיו האישיים.

על פי רוב, בכניסה לדיור המוגן נדרש הדייר להפקיד סכום כסף גבוה בקופת המשכן, הקרוי "דמי פיקדון". כספים אלו אמורים לחזור אליו כאשר יעזוב את המקום. עם זאת, כספי הפיקדון נשחקים כל שנה בשיעור ממוצע של 2% לפחות (מדובר בעשרות אלפי שקלים לאורך תקופה של כעשר שנים). כמו כן, יש לבחון האם כספי הפיקדון משתחררים בתום השהות במקום עם פינוי היחידה (ואל עם הוצאת צו ירושה), האם עזיבה בטרם סיום שנה (חודשיים לאחר תחילת שנה לדוגמא) מאפשרת קבלת כספי הפיקדון באופן יחסי וכו'.

קריטריונים נוספים שעליכם לבחון בבואכם לבוא בשערי הדיון המוגן

מהם ההסדרים הרפואיים במקום, האם קיים רופא נוכח בכל שעות היממה, מי אחראי על פינוי החולים לבתי החולים, האם דייר זכאי לשוב ליחידת הדיור שלו בתום אשפוז ממושך של למעלה מחודש, מהם הסדרי ביקורי המשפחות, האם ניתן להלין עובד סיעודי בתחומי המשכן, האם הארוחות כלולות בדמי האחזקה (ואם לא, כמה הן עולות), האם ניתנים שירותים כגון טלפון ומכבסה, האם קיימת עצמאות לדייר, האם המשכן קרוב לבנק, קופ"ח או דואר. וכו'.

במידה ואתם נמצאים בתוך הדיור המוגן וחשים כי זכויותיכם מופרות, אל תהססו לפנות לעורך דין אשר יבחן את הנושא בעיניים משפטיות. הקפידו להציג בעיותיכם בפני עורך הדין בטרם הלנתם בפני הנהלת הדיור המוגן, זאת על מנת לעשות צעדיכם בחוכמה.

מידע נוסף:

דיור מוגן – באתר Human

לקבלת יעוץ משפטי ראשוני ע"י עורך דין

מעוניינים לקבל פרטים נוספים?אהבתם את מה שראיתם?
מלאו את פרטיכם בטופס הבא ואנו נחזור אליכם בהקדם וניתן לכם תשובה על כל שאלה!

שלח